Na MS do švédského Falunu odjížděla česká skokanská representace s nadějí, že by konečně mohla ta medaile v podobě výborného výkonu Romana Koudelky kápnout. No, scházelo opravdu málo, vždyť Roman skončil na malém můstku na 4.místě a bral tak nepopulární bramborovou medaili. V závodě na velkém můstku nakonec skončil v první desítce na 8.místě. Obě umístění jsou jednoznačně Romanovi nejlepší výsledky na MS v jeho kariéře i přesto, že určitě myslel po výborném začátku sezóny navíc. Roman po mistrovství dokázal ještě bodovat v první desítce v Kuopiu, Trodheimu a v Oslo. Závěr SP v Planici jej již zastihl v určité únavě, ale celkové 7.místo v hodnocení SP je vynikající a určitě přislibem do sezony příští.

Skokani s Tomášem PortykemNa MS ve Falunu startoval také kombiňák Tomáš Portyk. V individuálních závodech to byli Tomášovi první starty na MS vůbec neboť před dvěma roky ve Val di Fiemme startoval jen v soutěži družstev. V prvním závodě obsadil 33 místo a ve druhém potom na bodovaném 30.místě. I Tomáš asi určitě myslel na lepší výsledek, ale i u něho se projevil určitý výkonnostní útlum po náročném programu SP i určitém zklamání z MSJ. Nakonec si dokázal, určitě zpravil chuť na slavném Holmenkolenu, kde ve finále SP ( 2 skoky+15 km) obsadil vynikající 16.místo.

Bohužel letos se SLČR - úsekům skoku a ani kombinace nepodařilo uspořádat domácí MČR mužů a juniorů. A musím říci, že jeho význam se u nás stále více na rozdíl od ostatních států podceňuje. Náš Lyžařský svaz je tak jedním z mála na světě kde neproběhne domácí šampionát.

Zato kategorie žactva a dorostu svá mistrovství měla. V Harrachově se konalo MČR ve skoku a kombinaci. V soutěžích žáků nejmladších se trojnásobným mistrem ČR stal David Rygl, když vyhrál skok, kombinaci a spolu s Dominikem Bláhou družstva. V družstvech ml.žáků ve skoku obsadila Lomnice hnedle všechna tři první místa. Zlato-Radim Sudek-Fanda Janata, Stříbro Pavel Bernat-Jan Šimek a bronz David Rygl-Dominik Bláha. V kategorii st.žáků bronz družstvo Matěj Čejchan-František Janata. V závodech jednotlivců si nejlépe vedl Matěj Čejchan který vyhrál skok i kombinaci a v kombinačním sprintu získal stříbro. Bronzovou medaili ze skoku získal ještě Fanda Janata a v kombinaci Radim Sudek a stříbro ještě přidal Jan Šimek. Matěj Čejchan krom úspěchu na domácím MČR absolvoval i FIS závody v severské kombinaci v norském Trodheimu, kde v jednom závodě obsadil nepopulární 4.místo a ve druhém závodě skončil na 6.místě, vždy jako nejlepší z české výpravy. František Holík, který si úspěšně vedl na Evropské olympiádě mládeže v závěru sezony jednoznačně doplatil na přemíru cestování. Vždyť i po MSJ musel odletět na dva závody COC do Iron Mountain v USA a když se vrátil, tak byl následně vyslán do ruského Nizhnij Tagil na FIS cup. A tak v obou těchto skokanských destinacích se mu již nepodařilo bodovat, tak jako v lednu v Sapporu. Absolvovat tak náročné cesty v krátké době mezi časovými pásmy bylo pro 16-ti letého kluka, který ještě mimo jiné v přípravě (srpen-říjen) prodělal mononukleózu od vedení skoku doslova nezodpovědné. Letošní sezonu také výkonnostně odnesl Čestmír Kožíšek. V polovině ledna sice vyhrál RKZ mužů v Harrachově, kde porazil také Jakuba Jandu, ale v následujícím období se mu nezdařila Zimní univerziáda a následně jej vedení skoku sice poslalo na lety do Norska, ale jít na mamuťák s přípravou na Harrachovské sedmdesátce je určitě špatné.

Druhá polovina zimy také patřila běžeckým mistrovstvím. Letos jsme po příchodu několika závodníků z Jilemnice měli jednoznačně dobré šance na přední umístění především v kategoriích dorostu. A tyto šance byly určitě naplněny, když běžecké dorostenecké družstvo získalo na MČR družstev stříbrnou medaili za družstvem z Vimperku a před ČSK SKI Jilemnice. Nejlepší závodnicí družstva se stala Zuzana Staňková, která sice po startu na EYOF prodělala krátkou virózu, ale v závodech MČR jednotlivců získala jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. Zlato potom přidala ze závodu štafet, které spolu s Barbarou Kociánovou a Dominikou Hanušovovu vyhrály. Dominika Hanušová potom ještě pro svůj nový domácí klub přispěla stříbrem ze závodu ve sprintu. Nutné je však pochválit i další závodníky, kteří dokázali být v soutěžích MČR v první desítce ať se jedná o běžce či skokany nebo kombiňáky.

Čtyři vítězství ve Světovém poháru, čtvrté místo na MS a sedmé ve svěťáku, to je určitě vynikající vizitka Romana Koudelky. Čtvrté místo na MSJ, 33.místo ve SP ve kterém 9x bodoval a nejlepší umístění na 12.,15.a16.místě to je zase vynikající sezóna Tomáše Portyka. Roman Koudelka, Tomáš Portyk, Čestmír Kožíšek, Martin Dufek, František Holík, Jan Souček a Zuzana Staňková, všichni na vrcholných světových soutěžích lyžařů sezóny 2014/2015. S takovým výčtem se může pochlubit jen málokterý klub.