Blíží se konec ledna a letošní zima se k nám chová podobně macešsky jako ta loňská. Sice se nám podařilo na sklonku roku nastříkat skokanské můstky umělým sněhem, ale i ten se pomalu ztrácí. A přírodní již dvakrát napadl a zase rychle uplaval. Vše se sice málo, ale přec vylepšilo na přelomu měsíce ledna a února.

Přesto lyžaři nezahálejí a závodí. Již v prosinci exceloval v závodech SP skokanů Roman Koudelka, který vyhrál v Klingenthalu, Lillehammeru a v Englbergu. Na turné se mu již tolik nedařilo, jak všichni čekali, ale deváté celkové místo je jeho druhým nejlepším na turné v kariéře. Výborný start do sezóny zaznamenal i Tomáš Portyk, který dokázal ve všech závodech SP v kombinaci bodovat a v Schonachu dosáhl zatím i svého nejlepšího umístění na 12.příčce. Na SP B v norské Reně se dařilo také Čestmíru Kožíškovi, který obsadil 11 a 16. místo a v Harrachově vyhrál před Jakubem Jandou také, letošní první RKZ mužů. Také Fanda Holík ve svých 15-ti letech zaskákal výborně na SP B v Sapporu, když v jednom závodě byl na 9. místě a ve druhém na 12 místě, což bylo nejlepší umístění z našich. Výborný výsledek mu tak vynesl první body, což mu umožnilo start i na SPA v Sapporu o týden později. Bohužel, skokanům – žákům byl pro nedostatek sněhu zrušen závod v Lučanech a následně i ve Frenštátě. O něco lépe na tom jsou běžci, především dorost, který již absolvoval 4 závody Českého poháru. Oba se uskutečnili v Jablonci n.N. a Zuzana Staňková vyhrála první a ve třetím skončila na bedně na 3. místě. Výborné výsledky ji následně vynesli účast na EYOF ( Evropská olympiáda mládeže) V závodech sprinterských si zase 1. místo vybojovala Dominika Hanušová.

Zuzka EYOF 7,5 km klasickyPoslední týden ledna je v kalendáři FIS vyhrazen prvním dvěma vrcholným světovým závodům. Jak již jsem říkal EYOF v rakouském Gaschrunu, kde startovala v běžeckých soutěžích Zuzana Staňková a na klasické 7,5 km skončila na 31. místě což bylo v první polovině startovního pole a jako druhá z  našich. Na pětce volně se ji opět podařilo probojovat do první poloviny startovního pole na 33. místo. Oba závody i účast na takovémto vrcholném sportovním podniku pro ni jistě bude další motivací do tréninku a dalších závodů. Na EYOF startuje také skokan František Holík, který v závodě jednotlivců obsadil velmi dobré 9. Místo a v soutěži smíšených dvojic Fanda svým super výkonem v obou kolech dotáhl družstvo až k bronzové medaili. O lepší umístění jej určitě připravil pozdní přílet ze SP v Japonsku a tak do závodu musel nastoupit bez tréninkového skoku.         

V stejném termínu se na Slovensku ve Vysokých Tatrách uskutečnila Zimní světová univerziáda a na ní měl náš klub také dvojí zastoupení ve skokanské části Čestmíra Kožíška a Jana Součka. Kožíšek nakonec skončil na 17.místě a tak po loňské první desítce to bylo určitě zklamání. Souček, který studuje v Anglii přiletěl do ČR na začátku ledna a tak po několika trénincích v Harrachově šel do závodu jak se říká na ostro. Bohužel do třicítky nejlepších se nedostal a skončil na 42. místě.

V Sapporu se uskutečnil SPve kterém opět zářil Roman Koudelka, který byl dvakrát na bedně. V prvním závodě obsadil třetí příčku a ve druhém svém startu vyhrál ,letos již čtvrtý závod SP. V týdnu si odskočil do lomnického Tylova divadla kde se uskutečnilo vyhlášení nejlepších sportovců okresu Semily za rok 2014 a Roman v kategorii dospělí opět po roce s převahou bodů vyhrál. Hnedle následující den odcestoval do Willingenu, kde SP pokračovat a Roman opět výborně. V prvním závodě byl na6.místě a ve druhém byl třetí. Minulý víkend měl být SP v Liberci. Bohužel, nebyli na něj finance. Proto uspořádání převzal německý Neustadt a Roman opět v první pětce. Jednou 5.místo a podruhé opět bedna a 3.místo

První týden února byl také vyhrazen MSJ v Almatě, kde Českou republiku representovala trojice našich závodníků Tomáš Portyk, František Holík a Martin Dufek. Tomáš jel na MSJ s ambicí na medaili, ale forma se někam malinko ztratila a v prvním závodě skončil na 10.místě a velké zklamání. Vše si chtěl určitě vynahradit v závodě druhém, ale po kolizi na trati a krátké cílové rovince jej v cíli od bronzové medaile nakonec dělili, pouhé 2 desetinky. Škoda, na MSJ bude mít Tomáš ještě šanci v příštím roce. Martin Dufek sice dobře skákal, ale v běhu vždy propadl na konec startovního pole. Fanda Holík si v soutěži jednotlivců po loňsku sice pohoršil a bylo z toho „jen“ 42. místo. V peletonu startovního pole je Fanda jednoznačně mladíkem, ale nejvíce se na jeho výkonech neurčitě podepsalo létání mezi časovými pásmy. Nejdříve do Sappora na COC a zpět do Evropy na EYOF a po5-ti dnech a několikahodinovém odpočinku doma, hnedle opět proti času do Almaty na MSJ. To se určitě musí u 15-ti letého kluka projevit na potřebné výkonnosti i pohodě.

Druhá polovina února je vyhrazena MS v klasických disciplinách ve švédském Falunu. Tam bude startovat Roman Koudelka, Tomáš Portyk, a samozřejmě odchovanec klubu Jan Matura. Do nominace může ještě promluvit i Čestmír Kožíšek, ale vše je odvislé od jeho výsledku na letech na lyžích ve Vikersundu. Náš klubu tak letos má na čtyřech vrcholných světových soutěžích celkem sedm závodníků.